Koszt kredytu na samochód

Czym kierować się przy wyborze kredytu samochodowego? Takie pytanie stawia sobie każda osoba, która chce pożyczyć od banku pieniądze na zakup samochodu. Jest kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. Kluczową sprawą w tym momencie jest to, jaki chcemy nabyć pojazd – nowy czy używany.

Od tego bowiem w głównej mierze zależą warunki umowy kredytowej. Banki z większym entuzjazmem zapatrują się na kredytowanie nowych aut. W każdym bądź razie najważniejszy jest dla nas zawsze koszt całego zobowiązania. Pamiętajmy, że w przypadku kredytu na pojazd z drugiej ręki koszt ten będzie znacznie większy. Najważniejszą częścią składową ceny kredytu jest oprocentowanie. Jego wysokość zależy między innymi od stanu technicznego auta, ilości rat, wielkości wkładu własnego i tym podobne. Podstawową zasadą jaka w tym zakresie obowiązuje jest to, że im starszy samochód, tym wyższe oprocentowanie kredytu. Zaznaczyć przy tym trzeba, że odnośnie wieku pojazdu obowiązują limity. Jeśli chcemy kupić wóz starszy niż 8-letni, wówczas prawdopodobieństwo odrzucenia naszego wniosku jest bardzo wysokie.

Koszt kredytu samochodowego to nie tylko oprocentowanie. Bank wymaga odpowiednich zabezpieczeń, co wiąże się z poniesieniem wydatków. Najczęściej będziemy musieli wykupić ubezpieczenie od utraty pracy. Do tego trzeba jeszcze wspomnieć o prowizji. Jeśli chcemy mieć rozeznanie w realnych kosztach kredytu, powinniśmy koniecznie uwzględnić RRSO (roczną rzeczywistą stopę oprocentowania), a nie oprocentowanie nominalne.

Dodaj komentarz