Kredyt samochodowy ze współkredytobiorcą

Zanim złożymy w banku wniosek o kredyt samochodowy, zastanówmy się nad paroma istotnymi kwestiami. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jakim samochodem zamierzamy jeździć. Rzecz jasna najczęściej nasze chęci nie znajdą realnego przełożenia na rzeczywistość, bo chcieć a móc to dwie zupełnie odmienne sprawy.

Zakup określonego pojazdu determinują nasze możliwości finansowe – nie zawsze zatem będziemy mieć taki samochód, jaki chcielibyśmy posiadać. Dla banku ogromne znaczenie będzie mieć stan techniczny pojazdu – im starszy samochód, tym trudniej o kredyt i tym mniej korzystne będą jego warunki (wyższe oprocentowanie, konieczność zagwarantowania wkładu własnego, skrócony czas kredytowania etc.). Rzecz jasna nasza zdolność kredytowa także zostanie wnikliwie przeanalizowana. Jeśli obawiamy się, że może okazać się niewystarczająca, wówczas warto rozważyć przystąpienie do kredytu z drugą osobą – na przykład z współmałżonkiem. Dochody osiągane przez dwie osoby będą w opinii banku prezentować się bardziej wiarygodnie.

Warunek jest tylko taki, że dwie osoby wspólnie zaciągające kredyt na samochód muszą wykazać się dochodami na odpowiednim poziomie. Nie bez znaczenia jest też ich źródło – tutaj zaś zdecydowanie faworyzowani są ci, którzy mają stałe umowy o pracę na czas nieokreślony. Nawet, jeśli ktoś pracujący na umowę o dzieło zarabia zdecydowanie lepiej, to takie właśnie źródło dochodów dyskwalifikuje go w oczach banku. Wspólny kredyt prędzej dostanie też małżeństwo niż osoba samotna.

Dodaj komentarz