Co wybrać : leasing czy kredyt na samochód?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zakup auta potrzebnego na cele firmowe finansują głównie poprzez umowy leasingowe. Nie oznacza to jednak, że firmy nie są zainteresowane oferowanymi przez banki kredytami samochodowymi. Każde z tych rozwiązań ma swoje dobre i złe strony. Na korzyść kredytów przemawia w tym momencie to, że więcej instytucji ma je do zaoferowania.

samochódFirm leasingowych jest znacznie mniej. Z drugiej jednak strony nie stawiają one swoim klientom tak wysokich wymagań jak mają to w zwyczaju czynić banki. Łatwiej jest zatem o umowę leasingową aniżeli kredytową. Przedsiębiorcy, idąc do banku, zwykle obawiają się tego czy staż ich firmy nie jest przypadkiem za krótki i czy osiągane przez nią dochody są dostatecznie wysokie. Kolejna kwestia to taka, że banki klientów instytucjonalnych traktują na zupełnie innych zasadach niż indywidualnych. Przedsiębiorca musi przygotować się między innymi na to, że zapłaci wyższą prowizję niż osoba fizyczna, a podobnych utrudnień wymienić można znacznie więcej. Firmy leasingowe wymagają rzecz jasna odpowiedniej zdolności kredytowej, ale w porównaniu z bankowymi standardami, nie są to aż tak zaostrzone kryteria.

Warto jeszcze wspomnieć, iż od ponad roku także i osoby fizyczne mogą zawierać umowy leasingowe, wprowadzona została bowiem ustawa o leasingu konsumenckim. Póki co, nie jest to jednak u nas tak popularne rozwiązanie jak chociażby w krajach Europy Zachodniej, gdzie leasing konsumencki jest chętnie wykorzystywaną formą finansowania rozmaitych przedsięwzięć.

Dodaj komentarz