O czym pamiętać przy zaciąganiu kredytu na auto?

Przy ubieganiu się o kredyt na sfinansowanie zakupu auta trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Oczywiście, najważniejszym spośród nich jest koszt zobowiązania. W praktyce jest on uzależniony od rozmaitych czynników. Nie bez znaczenia są wiek pojazdu, długość okresu kredytowania, waluta kredytu czy wysokość wkładu własnego. W zakresie wkładu własnego każdy bank ma inne wymagania odnośnie minimalnej jego kwoty.

Jeżeli ktoś nie posiada wkładu własnego, powinien szukać takiej oferty, gdzie nie jest on wymagany (będzie ona droższa). Przed podpisaniem umowy należy się dowiedzieć czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania – w całości lub częściowo – bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych opłat. Wiele jest osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu w walucie obcej – nie każdy bank oferuje opcję zmiany waluty zobowiązania bez obciążania klienta odsetkami. Nie zawsze przewalutowanie kredytu jest zatem opłacalne. I wreszcie niezwykle ważna sprawa, a mianowicie taka czy w trakcie obowiązywania umowy kredytobiorca może zmienić samochód. Należy nastawić się na to, że nie.

Jest to niewątpliwie minus kredytów samochodowych. Bank na tego typu zmiany rzadko kiedy wyraża zgodę, gdyż pojazd stanowi jedną z form zabezpieczenia kredytu (w praktyce oznacza to tyle, że bank jest współwłaścicielem auta). Tyczy się to także sytuacji, gdy ktoś chce w samochodzie założyć na przykład instalację gazową. Odnośnie wszelakich zmian banki ustalają dość rygorystyczne kryteria, których przestrzegania bezwzględnie pilnują.

Jeden komentarz Dodaj swoje
  1. ja bym przede wszystkim zwracał uwagę na to jakie są rzeczywiste koszty takiego kredytu samochodowego żeby na przykład po roku czy dwóch nie okazało się, że mamy do spłacenia kilkakrotnie więcej niż aktualna wartość naszego pojazdu

Dodaj komentarz